Skaling i piaskowanie zębów

Kamień nazębny to nie tylko defekt estetyczny, ale również środowisko drobnoustrojów niebezpiecznych dla przyzębia i zdrowia ogólnego. W naszej klinice dentystycznej Biniek Clinik w Łodzi przeprowadzamy skaling i piaskowanie, pozwalające zadbać o zdrowie i piękny wygląd zębów.

Skaling to zabieg polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych, czyli kamienia nad i poddziąsłowego za pomocą skalera ultradźwiękowego. Następnie, aby usunąć osad i nieestetyczne przebarwienia pochodzące ze spożywanych napojów i pokarmów, szczególnie tych barwiących, wykonujemy piaskowanie powierzchni zębowych oraz polerujemy je pastą bogatą w związki fluoru. Fluoryzacja pomaga w profilaktyce przeciwdziałania próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów.

Piaskowanie zębów – co to jest?

Piękny uśmiech to nie tylko równe i zdrowe, ale także jasne, pozbawione przebarwień zęby. Regularne szczotkowanie, używanie nici dentystycznych i płukanie zębów specjalistycznymi płukankami często nie wystarczy, aby uzębienie było gładkie, jasne i naturalnie białe, dlatego warto przynajmniej raz w roku udać się na zabieg profesjonalnego oczyszczania, jakim jest skaling oraz piaskowanie.

Podczas skalingu usuwane są twarde złogi nazębne czyli kamień nazębny , zaś piaskowanie pozwoli pozbyć się osadu oraz powierzchownego przebarwienia zębów.

Płytka nazębna-czemu należy ją usuwać?

Płytka nazębna to osad powstały z resztek pokarmu, komórek błony śluzowej, drobnoustrojów, które gromadzą się na powierzchni zębów, a także w przestrzeniach między nimi oraz wokół szyjek zębowych. Bakterie, które wchodzą w skład płytki nazębnej wywołują stan zapalny jamy ustnej. Co więcej, drobnoustroje tego typu wytwarzają kwasy, atakujące szkliwo i przyspieszające rozwój próchnicy. Ponieważ szczoteczka do zębów nie jest w stanie usunąć nagromadzonych osadów, zwłaszcza tych w trudno dostępnych miejscach, warto regularnie wykonywać zabieg piaskowania zębów.

Po co wykonuje się piaskowanie zębów?

Zabieg piaskowania często oferowany jest w pakiecie wraz ze skalingiem oraz fluoryzacją. Po usunięciu kamienia nazębnego ultradźwiękami, zęby są gotowe na gruntowne oczyszczanie.

Piaskowanie usuwa osad, płytkę i przebarwienia nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc, do których nie docierają zwykłe szczoteczki. Usuwając je odpowiednio wcześnie, działamy profilaktycznie, zapobiegając rozwojowi bakterii, które mogłyby prowadzić do próchnicy czy stanów zapalnych dziąseł.

Zabiegi tego typu warto przeprowadzać także przed rozpoczęciem leczenia kanałowego oraz zachowawczego, gdyż osady nazębne nie sprzyjają efektywnemu leczeniu wszelkich schorzeń jamy ustnej. W tym przypadku należy jednak dopilnować, aby leczony ząb został przed oczyszczaniem odpowiednio zabezpieczony.

Piaskowanie może być stosowane również jako wstępny etap przed wybielaniem zębów, często już dając wielu osobom zadowalający efekt, który może okazać się wystarczający – po zabiegu piaskowania zębów uśmiech jest rozjaśniony i pozbawiony większości przebarwień.  

Piaskowanie zębów - charakterystyka zabiegu

Zabieg piaskowania zębów to prosty i nieinwazyjny zabieg, który przeprowadza się w celu poprawienia stanu higieny w obrębie jamy ustnej. Procedura piaskowania zębów to usunięcie osadów nazębnych przy zastosowaniu specjalnej zawiesiny, zwanej piaskiem dentystycznym, która zawiera drobinki substancji czyszczącej.

To właśnie te cząsteczki, zwane piaskiem stomatologicznym, nadają nazwę całemu zabiegowi. Zawarty w nich wodorowęglan sodu i aerozol wodno powietrzny wydobywający się z piaskarki, okazują się wystarczające, by pozbyć się osadu nazębnego. Są jednocześnie na tyle delikatne, by nie uszkodzone zostało szkliwo zębów. Nieprzyjemny smak piasku dentystycznego bez dodatków, może powodować znaczny dyskomfort u pacjenta. W związku z tym w gabinetach stomatologicznych często używa się piasku z dodatkami smakowymi, które niwelują nieprzyjemne doznania.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg przeprowadzany za pomocą specjalnej piaskarki, która dzięki piaskowi dentystycznemu pod odpowiednim ciśnieniem jest w stanie usunąć z powierzchni zębów wszystkie osady i przebarwienia, na przykład te powstałe wskutek częstego picia kawy czy palenia papierosów. Słonawy smak piasku dentystycznego można zniwelować używając jego wersji miętowej, cytrusowej lub tropikalnej.

Zabieg piaskowania jest bezbolesny i trwa około 30 minut. Może być wykonywany przez lekarza dentystę lub wyszkoloną higienistkę stomatologiczną. Powinien być przeprowadzany z użyciem ssaka, który będzie na bieżąco usuwał resztki piasku z jamy ustnej. Podczas gdy trwa piaskowanie, pacjent ma założone specjalne okulary ochronne oraz fartuch, zapobiegający pobrudzeniu ubrania. Po dokładnym oczyszczeniu zębów, osoba przeprowadzająca zabieg poleruje je za pomocą specjalnej gumki i pasty lub szczotki, co nadaje im gładkość.

Jako zabieg uzupełniający piaskowanie zębów wykonuje się po nim zabieg fluoryzacji, aby zminimalizować nadwrażliwość powierzchni zęba.

Piaskowanie zębów – dla kogo i jak często?

Oczyszczanie zębów poprzez piaskowanie zaleca się przede wszystkim osobom podatnym na przebarwienia, czyli pijącym dużo kawy i herbaty, palącym papierosy, noszącym aparaty ortodontyczne, czy też walczącym z wadami zgryzu. W każdym z tych przypadków zęby są narażone na nasilone odkładanie płytki nazębnej i osadu oraz trudności z ich samodzielnym oczyszczeniem. Piaskowanie poleca się także tym pacjentom, którzy pragną w sposób nieinwazyjny, delikatny i naturalny rozjaśnić i poprawić walory estetyczne swojego uśmiechu.

Na zabieg warto jednak decydować się również profilaktycznie, aby zadbać o prawidłową higienę, pozbyć się nagromadzonych osadów i skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy oraz chorobom dziąseł.

Efekty piaskowania utrzymują się zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy – w zależności od stylu życia, diety i poziomu higieny jamy ustnej, dlatego zaleca się wykonywać je przynajmniej raz w roku, a maksymalnie co trzy miesiące zwłaszcza u osób w trakcie leczenia ortodontycznego.

Piaskowanie zębów - kiedy warto je wykonać?

Piaskowanie zębów zaleca osobom, które są szczególnie narażone na odkładanie się kamienia i osadu na zębach oraz płytki nazębnej. Zabiegowi temu powinny więc z pewnością poddać się osoby, które:

  1. piją dużo kawy lub herbaty lub często sięgają po czerwone wino

  2. palą papierosy

  3. cierpią na wadę zgryzu nazywaną stłoczeniem zębów-zęby ustawione są bardzo ciasno w łuku, powodując tendencję do gromadzenia się osadu i trudności w jego oczyszczaniu

  4. noszą aparat ortodontyczny

  5. przygotowują się do zabiegu wybielania zębów - uprzednie poddanie się piaskowaniu zębów przygotuje je, a także wzmocni i utrwali efekt wybielania.

Wskazania po zabiegu piaskowania

Po zabiegu pacjent chcący utrzymać jak najdłużej efekt piaskowania zębów, powinien przez przynajmniej 1-2 dni po zabiegu powstrzymać się przed piciem kawy, herbaty, czerwonego wina. Nie zaleca się także palenia papierosów i spożywania produktów kwaśnych, oraz czerwonych warzyw.

Po piaskowaniu warto również zwrócić większą uwagę na skrupulatne i regularne oczyszczanie jamy ustnej. Pacjenci nie powinni zapominać o nici dentystycznej i procedurze płukania ust po każdym posiłku. Osoby, które pragną dodatkowo rozjaśnić swój uśmiech mogą postawić na wybielające pasty, które po piaskowaniu będą znacznie skuteczniejsze.

Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg piaskowania jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Co więcej, nie powoduje uszkodzenia szkliwa ani dziąseł, a jedyne skutki uboczne, jakie może wywoływać to krótkotrwałe podrażnienie dziąseł, które szybko ustępuje. Używany do zabiegu piasek jest specjalnie opracowanym produktem, dobranym odpowiednio pod kątem wielkości i twardości drobinek, tak aby wnikał w trudno dostępne szczeliny i zapewniał skuteczne usunięcie osadu, ale jednocześnie nie uszkadzał powierzchni zębów. Ponadto, po zabiegu uzębienie jest również zabezpieczane specjalistycznym preparatem z fluorem, który wzmacnia je i zapobiega nadwrażliwości.

Przeciwwskazania-piaskowanie zębów.

Zabieg stomatologiczny jakim jest piaskowanie zębów nie powinien być wykonywany u pacjentów u których stwierdzono ostre stany zapalne jamy ustnej oraz urazowe uszkodzenia zębów oraz błony śluzowej.Natomiast wśród zaburzeń ogólnoustrojowych przeciwwskazaniem są zaburzenia czynności układu oddechowego np zapalenie oskrzeli lub astma, czy też aktywna choroba wrzodowa żołądka.

Skaling i piaskowanie przed wybielaniem zębów

Skaling i piaskowanie to zabiegi dentystyczne, których przeprowadzenie zapewnia efekt bielszych zębów. Są one jednak także wskazane przed zabiegiem profesjonalnego wybielania zębów wykonywanego w naszej klinice.

Rezerwuj online

Skaling i piaskowanie

1 godz 250 zł

Zarezerwuj wizytę

Lokalizacja i dane kontaktowe

E-mail: d.biniek@mardom-sp.pl

Północna 46, Łódź, Polska

Artykuły blogowe

Poczytaj więcej

Umów wizytę do dentysty

Zarezerwuj wizytę





wpisz: mzoo

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X